Ako ste se pitali po čemu se razlikuju Ui Ux dizajn, niste sami. Često korišteni naizmjenično, oni zapravo opisuju vrlo različite stvari.
UX dizajn se fokusira na kreiranje besprijekornog i smislenog korisničkog iskustva razumijevanjem korisničkih potreba, provođenjem istraživanja i dizajniranjem intuitivnih sučelja, dok se UI dizajn fokusira na vizualne, interaktivne elemente proizvoda kako bi se stvorila estetski ugodna sučelja.
Čitajte dalje kako biste saznali više o razlikama između UI i UX-a, kako rade zajedno, njihovim zadacima, odgovornostima i još mnogo toga.
Sadržaj
- UI vs. UX dizajn
- Šta je dizajn korisničkog iskustva (UX)?
- Šta uključuje UX dizajn?
- UX zadaci i odgovornosti
- Strategija i sadržaj
- Wireframing i izrada prototipa
- Izvođenje i analitika
- Šta je dizajn korisničkog interfejsa (UI) ?
- Šta uključuje dizajn korisničkog sučelja
- UI zadaci i odgovornosti
- Izgled i dojam proizvoda
- Odaziv i interaktivnost
- Razumijevanje njihovih ključnih razlika
- Kako UX i UI dizajn funkcionišu zajedno?
- Zašto kompanije često oglašavaju UX/UI uloge kao jedna?
- Koja je uloga za tebe bolja UI ili UX?
- Potrebne vještine
- UI vs UX plate
- Biranje između UX-a i UI-a
UI vs. UX dizajn
UX dizajn se odnosi na termin “dizajn korisničkog iskustva”, dok UI označava “dizajn korisničkog interfejsa”. Oba elementa su ključna za proizvod i blisko surađuju. No, uprkos njihovom profesionalnom odnosu, same uloge su prilično različite, odnose se na vrlo različite aspekte procesa razvoja proizvoda i disciplinu dizajna.
Hajde da definišemo šta svaki pojam znači pojedinačno.
Šta je dizajn korisničkog iskustva (UX)?
Dizajn korisničkog iskustva je ljudski prvi način dizajniranja proizvoda. Don Norman, kognitivni naučnik i suosnivač Nielsen Norman Group Design Consultancy, zaslužan je za skovanje pojma “korisničko iskustvo” kasnih 1990-ih.
Evo kako on to opisuje: “Korisničko iskustvo obuhvata sve aspekte interakcije krajnjeg korisnika s kompanijom, njenim uslugama i proizvodima.”
Don Normanova definicija nam govori da, bez obzira na srednju količinu nedigitalnog UX-a (a postoji mnogo), UX dizajn obuhvata bilo koju interakciju između potencijalnog ili aktivnog kupca i kompanije.
Kao naučni proces, mogao bi se primijeniti na bilo šta; ulične lampe, automobili, Ikea police, itd. Međutim, uprkos tome što je naučni termin, njegova upotreba od svog početka bila je skoro u potpunosti unutar digitalnih polja; jedan od razloga za to je taj što je tehnološka industrija počela eksplodirati u vrijeme kada je taj termin izumljen.
U suštini, UX se odnosi na sve što se može doživjeti – bilo da je to web stranica, aparat za kafu ili posjeta supermarketu. Dio “korisničko iskustvo” odnosi se na interakciju između korisnika i proizvoda ili usluge. Dizajn korisničkog iskustva, dakle, uzima u obzir sve različite elemente koji oblikuju ovo iskustvo.
Šta uključuje UX dizajn?
UX dizajner razmišlja o tome kako se iskustvo osjeća korisnik i koliko je korisniku lako postići željene zadatke. Oni također promatraju i provode analize zadataka kako bi vidjeli kako korisnici zapravo završavaju zadatke u korisničkom toku.
Na primjer: Koliko je lak proces naplate kada kupujete online? Koliko vam je lako uhvatiti tu gulilicu povrća? Olakšava li vam vaša aplikacija za online bankarstvo upravljanje novcem?
Krajnja svrha UX dizajna je kreiranje lakog, efikasnog, relevantnog i svestranog ugodnog iskustva za korisnika.
Evo šta trebate znati o UX dizajnu ukratko:
Dizajn korisničkog iskustva je proces razvoja i poboljšanja kvaliteta interakcije između korisnika i svih aspekata kompanije.
Dizajn korisničkog iskustva je, u teoriji, nedigitalna (kognitivna nauka) praksa, ali ga koriste i definišu pretežno digitalne industrije.
UX dizajn NIJE o vizualima; fokusira se na cjelokupni osjećaj iskustva.
UX zadaci i odgovornosti
Dakle, sada znamo, apstraktno, šta podrazumeva uloga UX dizajnera – ali kako se to prevodi u svakodnevne zadatke? Evo primjera tipičnih zadataka i odgovornosti UX dizajnera.
Strategija i sadržaj :
- Analiza konkurencije
- Analiza kupaca i istraživanje korisnika
- Struktura i strategija proizvoda
- Razvoj sadržaja
Wireframing i izrada prototipa:
- Wireframing
- Izrada prototipa
- Testiranje i ponavljanje
- Planiranje razvoja
Izvođenje i analitika:
- Koordinacija sa UI dizajnerima
- Koordinacija sa programerima
- UI analiza i ponavljanje
Dakle, dijelom marketingaš, dijelom dizajner, dijelom projektni menadžer, uloga UX-a je složena, izazovna i višestruka.
Zapravo, uloga UX dizajnera uvelike varira u zavisnosti od tipa kompanije u kojoj rade. Vidite da se iteracija proizvoda, povezana sa analizom ili testiranjem, zaista spominje dvaput, ali u stvarnosti biste stavili to je između svake druge stavke na listi.
Konačno, cilj je povezati poslovne ciljeve s potrebama korisnika kroz proces testiranja korisnika i upotrebljivosti i usavršavanja prema onome što zadovoljava obje strane odnosa.
Šta je dizajn korisničkog interfejsa (UI) ?
Uprkos tome što je to starije i praktikovanije polje, pitanje „Šta je dizajn korisničkog interfejsa?“ teško je odgovoriti zbog široke palete pogrešnih tumačenja.
Dok je korisničko iskustvo konglomerat zadataka fokusiranih na optimizaciju proizvoda za efikasnu i ugodnu upotrebu, dizajn korisničkog interfejsa je njegova dopuna; izgled i dojam, prezentacija i interaktivnost proizvoda.
Ali poput UX-a, industrije koje zapošljavaju dizajnere korisničkog sučelja lako i često ga zbunjuju – do te mjere da različita radna mjesta često označavaju profesiju kao potpuno različite stvari.
Za razliku od UX-a, dizajn korisničkog interfejsa je strogo digitalni pojam.
Korisnički interfejs je tačka interakcije između korisnika i digitalnog uređaja ili proizvoda – poput ekrana osetljivog na dodir na vašem pametnom telefonu ili tačpeda koji koristite da odaberete koju vrstu kafe želite iz aparata za kafu.
U odnosu na web stranice i aplikacije, UI dizajn uzima u obzir izgled, osjećaj i interaktivnost proizvoda. Sve je u tome da se osigura da korisničko sučelje proizvoda bude što intuitivnije, a to znači pažljivo razmatranje svakog vizualnog, interaktivnog elementa s kojim se korisnik može susresti.
Dizajner korisničkog interfejsa će razmišljati o ikonama i dugmadima, tipografiji i šemama boja, razmacima, slikama i responzivnom dizajnu.
Šta uključuje dizajn korisničkog sučelja
Kao i dizajn korisničkog iskustva, dizajn korisničkog interfejsa je višestruka i izazovna uloga. Odgovoran je za prenošenje razvoja, istraživanja, sadržaja i izgleda proizvoda u atraktivno, vodeće i prilagodljivo iskustvo za korisnike.
Da rezimiramo o čemu se radi u UI dizajnu:
- Dizajn korisničkog interfejsa je čisto digitalna praksa. Uzima u obzir sve vizuelne, interaktivne elemente interfejsa proizvoda—uključujući dugmad, ikone, razmake, tipografiju, šeme boja i responzivni dizajn.
- Cilj UI dizajna je vizualno voditi korisnika kroz sučelje proizvoda. Sve je u stvaranju intuitivnog iskustva koje ne zahtijeva od korisnika da previše razmišlja!
- Dizajn korisničkog sučelja prenosi snagu brenda i vizualna sredstva na sučelje proizvoda, osiguravajući da dizajn bude dosljedan, koherentan i estetski ugodan.
UI zadaci i odgovornosti
Ako vam se sviđa ideja stvaranja sjajnih korisničkih iskustava, ali vidite sebe kao vizualniju osobu, možda ćete biti više zainteresirani za UI dizajn. U nastavku ćete pronaći kratak snimak ključnih zadataka dizajnera korisničkog sučelja ili opsežnije objašnjenje onoga što dizajner korisničkog sučelja zapravo radi u ovom vodiču.
Izgled i dojam proizvoda:
- Analiza kupaca
- Istraživanje dizajna
- Brendiranje i grafički razvoj
- Korisnički vodiči i priče
Odaziv i interaktivnost:
- UI prototip
- Interaktivnost i animacija
- Prilagođavanje svim veličinama ekrana uređaja
- Implementacija sa programerom
Kao vizuelni i interaktivni dizajner, uloga korisničkog sučelja je ključna za svako digitalno sučelje i, za kupce, ključni element za povjerenje u brend. Dok sam brend nikada nije isključivo odgovornost UI dizajnera, njegov prevod na proizvod jeste.
Također ćete primijetiti završnu tačku, koja navodi odgovornost za “implementaciju” dizajna s programerom. Iako su ovo generalno funkcionirali poslovi korisničkog sučelja u prošlosti, trebali biste biti svjesni da se granice brišu, jer je pojam “web dizajner” (u suštini UI dizajner koji može kodirati) zamijenjen stručnošću dizajnera korisničkog interfejsa.
Iako UX nema potrebe za kodiranjem, UI je uloga koja će se, kako vrijeme bude odmicati, oslanjati na nju kao dio izgradnje interaktivnih interfejsa, a „UI developer“ počinje da se pojavljuje kao uloga u kompanijama.
Sada imamo jasnu definiciju UX-a i korisničkog sučelja, razmotrimo ključne razlike između njih.
Razumijevanje njihovih ključnih razlika
„Korisničko iskustvo (UX) i korisničko sučelje (UI) su neki od najzbunjenijih i najčešće zloupotrebljavanih pojmova u našoj oblasti. UI bez UX-a je poput slikara koji bez razmišljanja udara boju na platno; dok je UX bez korisničkog interfejsa poput okvira skulpture bez papira. Sjajno iskustvo proizvoda počinje s UX-om nakon čega slijedi UI. Oba su neophodna za uspjeh proizvoda.”
Važno je shvatiti da UX i korisničko sučelje idu ruku pod ruku; ne možete imati jedno bez drugog. Međutim, ne morate posjedovati vještine dizajna korisničkog sučelja da biste bili UX dizajner, i obrnuto – UX i UI čine odvojene uloge s odvojenim procesima i zadacima!
Glavna razlika koju treba imati na umu je sljedeća: UX dizajn se odnosi na cjelokupni osjećaj iskustva, dok se UI dizajn odnosi na to kako izgledaju i funkcioniraju sučelja proizvoda.
UX dizajner razmatra čitav put korisnika do rješavanja određenog problema; koje korake preduzimaju? Koje zadatke treba da urade? Koliko je jednostavno iskustvo?
Veliki dio njihovog rada usmjeren je na otkrivanje problema i bolnih točaka na koje se korisnici susreću i kako ih određeni proizvod može riješiti. Provest će opsežno istraživanje korisnika kako bi saznali tko su ciljni korisnici i koje su njihove potrebe u vezi s određenim proizvodom.
Zatim će mapirati put korisnika kroz proizvod, uzimajući u obzir stvari kao što je informaciona arhitektura – tj. kako je sadržaj organiziran i označen na proizvodu – i koje vrste funkcija korisniku mogu trebati. Na kraju će kreirati žičane okvire koji postavljaju osnovne nacrte proizvoda.
Sa mapiranim kosturom proizvoda, dizajner korisničkog sučelja ulazi kako bi ga oživio. Dizajner korisničkog sučelja uzima u obzir sve vizualne aspekte korisnikovog putovanja, uključujući sve pojedinačne ekrane i dodirne točke na koje korisnik može naići, razmišljajući o dodiru gumba, pomicanju stranice prema dolje ili prevlačenju kroz galeriju slika.
Dok UX dizajner planira putovanje, UI dizajner se fokusira na sve detalje koji ovo putovanje čine mogućim. To ne znači da je dizajn korisničkog sučelja sve o izgledu; Dizajneri korisničkog sučelja imaju ogroman utjecaj na to da li je proizvod pristupačan i inkluzivan.
Postavljat će pitanja poput “Kako se različite kombinacije boja mogu koristiti za stvaranje kontrasta i poboljšanje čitljivosti?” ili “Koji uparivanje boja služi za sljepoću za boje?”
Nadamo se da sada počinjete da uviđate kako su UX i UI dizajn zaista dve veoma različite stvari.
Da rezimiramo:
- UX dizajn se odnosi na identifikaciju i rješavanje problema korisnika; Dizajn korisničkog sučelja se odnosi na stvaranje intuitivnih, estetski ugodnih, interaktivnih sučelja.
- UX dizajn obično dolazi na prvo mjesto u procesu razvoja proizvoda, a zatim slijedi UI. UX dizajner mapira gole kosti korisničkog puta; UI dizajner ga zatim popunjava vizuelnim i interaktivnim elementima.
- UX se može primijeniti na bilo koju vrstu proizvoda, usluge ili iskustva; UI je specifičan za digitalne proizvode i iskustva.
Kako UX i UI dizajn funkcionišu zajedno?
Istražili smo razlike između UX-a i korisničkog sučelja, a sada pogledajmo kako rade zajedno.
Dizajnerka Helga Moreno je to prilično elokventno izrazila u svom članku Jaz između UX-a i UI dizajna: „Nešto što izgleda sjajno, ali je teško za korištenje, primjer je odličnog korisničkog sučelja i lošeg UX-a. Dok je nešto vrlo upotrebljivo što izgleda užasno primjer odličnog UX-a i lošeg korisničkog sučelja.”
UX i korisničko sučelje idu čvrsto ruku pod ruku, i iako postoje milioni primjera odličnih proizvoda s jednim, a ne s drugim, zamislite koliko bi uspješniji mogli biti kada su jaki u oba polja.
UI dizajn je kao šlag na UX torti. Zamislite da imate nevjerovatnu ideju za aplikaciju, nešto što očigledno nedostaje na tržištu i što bi moglo zaista promijeniti živote ljudi na bolje. Unajmljujete UX dizajnera da provede istraživanje korisnika i pomogne vam da shvatite koje funkcije vaša aplikacija treba da ima i kako bi trebalo zacrtati cjelokupno korisničko putovanje.
Vaša aplikacija nudi nešto što vašoj ciljnoj publici treba i što želi; međutim, kada ga preuzmu, vide da je tekst na svakom ekranu jedva čitljiv (zamislite žuti tekst na bijeloj pozadini). Štaviše, dugmad su preblizu; greškom stalno pritiskaju pogrešno dugme! Ovo je klasičan slučaj lošeg korisničkog interfejsa koji uništava ono što bi bio dobar UX.
S druge strane, jeste li ikada naišli na zaista lijepu web stranicu samo da biste otkrili da je, osim zapanjujućih animacija i šeme boja, zapravo prava muka za korištenje? Dobar korisnički interfejs nikada ne može nadoknaditi loš UX; to je kao da uzmete lijepo ukrašenu tortu koja je užasnog okusa kada je zagrizete.
Dakle, kada je u pitanju dizajn proizvoda, UX i UI se međusobno nadopunjuju – a na današnjem konkurentnom tržištu, ispravna oba aspekta je apsolutno neophodna. Bilo da odaberete da radite kao UX dizajner ili UI dizajner, korisno je razumjeti oboje; na kraju krajeva, neminovno ćete raditi zajedno. Ovo nas dovodi do našeg sljedećeg odjeljka…
Zašto kompanije često oglašavaju UX/UI uloge kao jedna?
Utvrdili smo da su UX i UI dizajn dva odvojena polja, pa se sada možda pitate: zašto toliko oglasa za posao traži UX/UI dizajnere u jednom?
Istina je, u velikoj shemi stvari, UI/UX su još uvijek relativno nova polja—i, kao što je već spomenuto, obično su specifična za tehnološku industriju. Izvan svijeta dizajna i tehnologije, oni nisu tako široko shvaćeni unatoč tome što su nevjerovatno važni za poslovanje.
Iako se poslovna vrijednost dobrog dizajna sve više prepoznaje, još uvijek postoji tendencija da menadžeri i regruteri za zapošljavanje pretpostavljaju da UX i korisničko sučelje radi ista osoba – otuda i sveobuhvatni oglasi za posao na koje ste bez sumnje naišli.
Međutim, to nije uvijek jednostavan slučaj nesporazuma. Mnoge kompanije će namjerno tražiti svestrane dizajnere koji mogu pokriti i UX i UI ili koji barem imaju razumijevanje UX ili UI principa pored svojih glavnih vještina.
Dakle, kako možete shvatiti šta se zaista dešava? Bilo da tražite ulogu samo za korisničko sučelje, karijeru isključivo usmjerenu na UX ili mješavinu i jednog i drugog, važno je gledati dalje od naziva posla i obratiti veliku pažnju na navedene vještine, zadatke i odgovornosti.
Sada kada znate razliku između UX-a i korisničkog sučelja, trebali biste brzo moći utvrditi je li oglas za posao zapravo usmjeren na jedno ili drugo ili namjerno cilja oboje.
Koja je uloga za tebe bolja UI ili UX?
Iako UX i UI dizajn idu ruku pod ruku, ne morate biti majstor oba.
Ako želite shvatiti koji je put u karijeri pravi za vas, važno je uzeti u obzir ključne vještine koje zahtijevaju UX u odnosu na UI dizajnere, kao i tipične svakodnevne zadatke svakog od njih.
Potrebne vještine
Tekst ispod ističe glavne Soft i Hard vještine UI i UX dizajnera
Meke vještine (Soft Skills)
UX
- Saradnja, komunikacija i otvorenost
- Empatija
- Radoznalost i kontinuirano učenje
- Kritičko razmišljanje i rješavanje problema
UI
- Saradnja, komunikacija i otvorenost
- Empatija
- Prilagodljivost
- Kreativnost i rješavanje problema
Tvrde vještine (Hard Skills)
UX
- Poznavanje tehnika istraživanja i analize korisnika
- Izrada žičanih okvira (Wireframing) i prototipova
- Razumijevanje informacione arhitekture
- Testiranje korisnika i upotrebljivosti
UI
- Vještine vizuelnog brendiranja: tipografija, teorija boja, dizajn ikona, itd.
- Izrada žičanih okvira (Wireframing) i prototipova
- Poznavanje responzivnog dizajna
- Animacija i interaktivnost
Prenosive vještine (Transferable Skills)
UX
- Poslovna pronicljivost
- Korisnička podrška
- Istraživanje
- Upravljanje projektima
UI
- Grafički dizajn
- Korisnička podrška
- Istraživanje
- Upravljanje projektima
UI vs UX plate
Plate u obje uloge diktiraju mnogi faktori, uključujući:
- Lokacija
- Iskustvo
- Kompanija
- Industrija
- Tip projekta
U prosjeku ćete otkriti da UI i UX poslovi u SAD-u imaju slične raspone plata u startup-ovima i tehnološkim teškašima.
Međutim, u tehnološkim industrijama izvan područja weba i mobilnih uređaja (npr. automobilske kompanije, proizvođači medicinske opreme, itd.), postoji više mogućnosti za dizajnere korisničkog sučelja, jer je polje ne samo više utemeljeno, već ima i direktnije, poslovno vođeno aplikacija.
Ipak, vrijedno je istraživati kompanije od slučaja do slučaja. Sljedeći prosjeci su preuzeti iz Glassdoor-a:
UX dizajner
- Junior UX dizajner: $75,698
- UX dizajner: $94,241
- Senior UX dizajner: $147,572
UI dizajner:
- Junior UI dizajner: $86,644
- UI dizajner: $92.931
- Senior UI dizajner: $136,767
Biranje između UX-a i UI-a
Ako želite nastaviti karijeru u dizajnu, ali još uvijek niste sigurni da li da se fokusirate na UX ili korisničko sučelje, morat ćete provesti neko vrijeme razmišljajući o tome gdje leže vaša interesovanja, kao i u čemu ste po prirodi dobri .
I UX i UI dizajn su visoko kolaborativni, raznoliki putevi u karijeri, stavljajući vas na sam vrh tehnologije i inovacija. Uz to, postoje neke ključne razlike između prirode posla i potrebnih vještina.
Karijera u UX-u zahtijeva empatiju, sklonost rješavanju problema i pristup koji je i kreativan i analitički. UX dizajnerima su također potrebne prvoklasne komunikacijske vještine i malo poslovnog znanja.
Karijera u korisničkom sučelju također zahtijeva razumijevanje principa korisničkog iskustva, ali je mnogo više fokusirana na vizualne, interaktivne aspekte dizajna. Ako imate oštro oko za estetiku i volite ideju da tehnologiju učinite lijepom, prilagođenom korisniku i dostupnom, možda bi vam više odgovarala karijera u korisničkom sučelju. Naravno, ako vam se sviđa ideja o karijeri koja kombinuje i UI i UX, ništa vas ne sprečava da postanete svestrani dizajner!
Related Articles
Sveobuhvatni vodič za Google oglašavanje
Google oglašavanje je jedan od najefikasnijih načina da postignete vidljivost i povećate prodaju na mreži. Bilo da vodite malu firmu ili razvijate veliki e-commerce biznis, pravilno vođenje Google Ads kampanja može značajno povećati vašu online prisutnost. U ovom...
Zašto je tehnički SEO ključan za vaš online uspjeh?
U današnjem digitalnom okruženju, gde konkurencija u online svetu postaje sve jača, tehnički SEO igra ključnu ulogu u osiguravanju da vaša web stranica ne samo da bude dostupna korisnicima već i pretraživačima poput Google-a. Bez odgovarajuće tehničke optimizacije,...
SEO Optimizacija za Početnike
Seo optimizacija za početnike ukratko objašnjava postupke koji su potrebni da bi se mogla pravilno izvršiti seo optimizacija web stranice. SEO (Search Engine Optimization) je ključan alat za poboljšanje vidljivosti web stranica na pretraživačima...